Uue aja kontor – mis imeasi see on?

Kuigi paljud inimesed kurdavad Zoomi-tüdimust ning seda, et kodune keskkond ilma kolleegideta ei soodusta ideelendu, kogesid mitmete valdkondade inimesed koroonakriisi algul esmakordselt, et nende töö on distantsilt siiski võimalik ja veebikohtumised ajavad asja ära.

Kontoreid ja töökohti on alati planeeritud põhimõttel, et kõigepealt tehakse töökohtade planeering osakondade kaupa, siis paigutatakse töökohad ning seejärel projekteeritakse vastavalt töökohtade paigutusele ventilatsioon, jahutus, valgustid jne. Elutempo kiiremaks muutumisega hakkas juhtuma, et just valminud kontorilahendus jäi peagi vajadustele jalgu.

Alanud on kontorite ümbermõtestamise ajastu väiksemaks, teised suuremaks, kuid ühine joon on, et kontorid peavad muutuma paindlikumaks. Edumeelsemad tööandjad on hakanud töökeskkonda planeerima nii, et konkreetne töötaja on vähem seotud füüsilise töökohaga – ei ole mingit põhjust hoida kinni oma töölauast, kui lauaarvuteid ei ole meil kasutusel juba aastaid.

Olemuselt on kontorid muutumas järjest rohkem kokkusaamise ja läbikäimise paigaks, kuhu kohale tullakse üksnes grupitööks, ideede genereerimiseks ja infovahetuseks. Järjest rohkem on vahelduva disainiga töösaari, neist iga ala on mõeldud erinevat laadi töö jaoks. Mida laiemat spektrit töölaade bürookeskkond soodustab, seda rohkem töötaja seal püsib. Nõnda saab tööandja lähiaastate väljakutseks töötajate kontorisse tagasi meelitamine, sest traditsiooniline kontor on tugeva surve all muutuda tehnoloogiliselt ja disainlahendustelt järjest paindlikumaks.

Kontorid on muutnud täiskasvanud inimeste lõbustuspargiks.

Twentytwo_ClimbingWall.Media-1650-x-1068

Juba aastaid on kasutusel telefoniga rääkimise ruumid ja väikesed kiire eraldumise ruumid kas keskendumist nõudvaks tööks või siis väikseks silmast-silma nõupidamiseks. Kuid inimesed soovivad lisaks inspireerivale disainile terviklikku keskkonda, mis soodustaks sotsialiseerumist, koostööd, aga ka lõõgastumist. Kohati jääb mulje, et kontorid on muutnud täiskasvanud inimeste lõbustuspargiks – mängutoad ja ping-pong´i ja koroonalauad, kohvikud, lastehoiud, saunad kontorites ei ole enam kellelegi uudiseks.

Reparo Ehituse projekteerimismeeskond koos sisearhitekt Kadi Tallermoga on täheldanud klientidelt täiesti uusi soove. Uutesse kontoritesse on asutud planeerima ruumilist ja tehnilist valmisolekut lähiaastail tööala muuta kontrollitavaks äppidega. Näiteks koosoleku ruumide broneerimiskalendrid on kolinud Outlookist ruumi uksel paiknevasse iPad-i ja peagi võimaldavad paindlikud digilahendused reguleerida valgustust, kardinaid ja kliimat vastavalt vajadusele sisuliselt nupuvajutusega.

Päris värskelt on hakatud otsima tarklahendusi kontori sees, kuidas liikuda ja töötada koos, aga tervisenõudeid arvestava distantsiga.

Apple Campus2

Digi ja rohe on teema

Maailmas tõstab peab uurimissuund, mis tegeleb küsimusega, millises päevaosas inimesed ametialaselt kõige efektiivsemad on ja kuidas loodava keskkonna abil tööviljakust võimendada. Nõnda tasub tööalad planeerida erinevaid tööfaase toetavaks. Vaikust ja keskendumist nõudva töö jaoks on inimesel võimalus varjuda helipidavasse kapslisse ning hoopis teistsuguseks on kontor sätitud siis, kui on tarvis kolleegide koostööd. „Oleme jõudmas hetke, kus ükski inimene ei tee ühte ja sama tööd terve päeva, nädala või kuu. Meeskonnadki komplekteeritakse projekti ja oskuspõhiselt ning tööülesanded muutuvad – kord genereeritakse ideid grupis, neid analüüsitakse väiksemates meeskondades ning seejärel teeb igaüks oma töölõiku individuaalselt. Ühetaoline ja sama füüsiline töökoht seda ei võimaldakski“ mõtiskleb Reparo Ehituse sisearhitekt Kadi Tallermo kliendisoove ja maailma trende analüüsides.

Tööandja lähiaastate väljakutseks on töötajate kontorisse tagasi meelitamine.

Tulevikku vaadetes tundub, et käsikäes liiguvad kaks põhisuunda – suurem digitaliseeritus ja arenemine seekaudu „targaks majaks“ ja teisest küljest kontori muutumine igas mõttes rohelisemaks. Tuleviku põlvkond näib olevat nõudlikum tööd ja töökohta valides, esitades küsimusi teemal, mida tulevane tööandja võtab ette kliimamuutusi silmas pidades. Eelistatakse tööandjat, kes on pilgu ja tegevuse otseselt suunanud kestlikule arengule, näiteks vee- ja energiasäästulahendustele, roheenergia kasutamisele kuni patareide kokku kogumiseni välja.

Isegi kui see tänases Eestis veel pisut ulmevaldkonnana tundub, arendatakse põnevaid tehnilisi lahendusi, et peagi saaks büroohoonetes tööle asuda robotitest turvamehed, pakikandjad ja koristajad. Samuti toimub hoonete 3D kaardistamine, et neis oleks esmakordsel tulijal lihtsam orienteeruda. Omalaadne püsisuhe võib tulevikus tekkida töökoha tarkliftiga, mis näotuvastustarkvara ja kiire käitumisanalüüsi tulemusel teab, kuhu ja mis ajal inimene sõidutada tuleb. Kes teab, võibolla kaugemas tulevikus sõidutab töökoht töötaja koos laua ja tooliga soovitud kohta?

Kui büroodisainist hetkeks kõrvale vaadata, ennustavad Euroopa töökeskkonna arhitektid, et kohvikud, mida me täna kasutame hommikuse kohvi kaasahaaramiseks, sisustatakse tulevikus nii, et klient jääks sinna oma arvutiga kuni lõunasöögini ning kui vaja kutsub oma kliendid kohtumisele sealsesse koosolekuruumi.

Happy businesswoman watching virtual presentation in studio. Woman wearing VR glasses, sitting in interactive chair, adjusting device and smiling. VR technology concept

Kas töötajat on üldse vaja kontoris kinni hoida?

Ühest küljest tundub, et tööandja lähiaastate väljakutseks on töötajat meelitada kontoris püsima, võimaldades talle kõikvõimalikke mugavusi. Aga kui mõtestada eesmärk ringi, siis kas on üldse tänapäeval tarvis, et hea spetsialist kontoris püsib? Ehk sünnivad geniaalsed loovmõtted ja kõige täpsemad arvutused hoopis suvemaja võrkkiiges või lumist mägede panoraami vaadates?

Koosolekutel osalemisest Zoom-i vahendusel on ainult väike samm virtuaalreaalsuse võimaluste täiemahulise kasutuselevõtuni, tehnoloogia selleks on juba olemas. Samal ajal kui inimene mõnusalt kodus või palmi all viibib, saab ta kohal olla ükskõik millises maailma nurgas toimuval koosolekul. Miks ei võiks koosolekuruumgi olla virtuaalne ning piisab nupuvajutusest selle kohandamiseks vastavalt koosoleku eesmärgile ja meeleolule.

Niisiis oleme me viimastel aegadel Reparo Ehituse projekteerimismeeskonnaga osalenud uut laadi ideejahi protsessis, nõustades kliente uute disaini-, tehnika- ja ehituslahenduste teemal, juba projekteerimisfaasis. Ikka selleks, et lennukad ideed ka päriselus toimivad ja teostatavad oleks.

 

Kadi Tallermo
Reparo Ehituse sisearhitekt

Räägi oma kogemustest meie sotsmeediakanalis