Ehituseelarve “parim enne” kestab 3 päeva

„Sel aastal tahaks hinnapakkumise kehtivusajaks märkida 3 päeva“, ütleb naljaga pooleks Reparo Ehituse eelarvestaja Kärt Kaska.

Kärt eelarvestajana

Nali naljaks, aga tekkinud turusituatsioon seab huvitavate väljakutsete ette. Kui tavaliselt seisneb eelarvestaja töö laias laastus mahtude arvutamises, tarnijatelt ja alltöövõtjatelt pakkumiste küsimises, nende analüüsimises ning hinnatabeli koostamises, siis viimasel ajal tuleb lisaks mängu panna ka selgeltnägemisvõimed, prognoosimaks hinna muutust ajas.

Ehitusmaterjalide toormeturul on lahvatanud omanäoline kriis. „Vaid mõned kuud tagasi oli olukord teine – näiteks õõnespaneele müüsid betoonitehased omahinnaga või kohati alla selle, nüüd on justkui üleöö hinnad kahekordistunud ja tarneajad veninud kaugustesse. See puudutab ka kõiki teisi ehitusmaterjale, mille kättesaadavus ja hinnad on teinud suuri hüppeid.“ kirjeldab Kärt keskkonda, milles täna eelarveid tehakse.

Reparo Ehitus on juba aastaid täheldanud, et käimas on buum ja kriis üheaegselt. Buum, arvestades ehitusmaterjalide hindu ja tarnaegu. Kriis, arvestades teravat konkurentsi peatöövõtjate vahel ning endiselt ollakse valmis lepingute saamiseks kaasa minema arusaamatute hinnalangetustega ning ahistavate lepingutingimustega.

Mis sellise olukorra põhjustab? Korraga on algusjärgus paljud korterelamud, et rahuldada justkui paisu tagant vabanenud ostuhuvi. Ühed korteriostjad otsivad rakendust oma teisest pensionisambast väljavõetud rahale, teised tegelevad populaarsuse tipul oleva investeerimisspordiga. Kübeke toetab korteriostubuumi tavapärane kevadine ehitusturu elavnemine ja kindlasti on oma mõju koroonaviirusest tingitud tarneraskusel ning nafta hinnatõusul.

Hetkel loevad kogemused ja head suhted

Selline olukord seab eelarvestaja huvitavate väljakutsete ette, sest töö ehitusplatsidel ei saa seisma jääda. „Mängu tuleb võime prognoosida ülehomset turuhinda ja tegelikke tarneaegu. Päris õhust numbreid siiski võtma ei pea, neil päevil on eelarvestaja lemmiktööriistadeks kogemus, planeerimisoskus ja mis seal salata, head suhted koostööpartneritega. Igav ei ole üldse.“ võtab Kärt kokku oma igapäevatöö Reparos.

Räägi oma kogemustest meie sotsmeediakanalis